VII СОУ „Кузман Шапкарев“, Благоевград

Контакти:

address Благоевград 2700, ул.“Илинден“ No 13
website 7sou-blagoevgrad.com
email sedmo@abv.bg

Седмо СОУ „Кузман Шапкарев” Благоевград е училище с традиции и модерен съвременен облик, известно е като училището с най-добрата материална база в града. Разполага с 26 просторни класни стаи, 4 кабинета по информатика 2, от които с интегрални решения, ритуала зала. Предимство на училището са физкултурният салон, фитнес-залата, богата  библиотеката с 13 000 издания от художествена и научна литература, както и електранни издания на съвременните интерактивни методи на преподаване, училищното радио и телевизия „Вселена 7”, просторният училищен двор, безжичният интернет на територията на целия училищен корпус. VІІ СОУ „Кузман Шапкарев“ печели две поредни години  приза „Училище на годината – Благоевград 2014″,„Училище на годината – Благоевград 2015″.  „. В Седмо СОУ  се обучават деца с оригинални идеи и патриотично самосъзнание.

Училището ни е единствено  със самостоятелно разработените учебни програми по  учебните предмети  „Евроинтеграция „ и „Евробизнес и протокол”. В тези часове учениците се запознават с процесите на интегриране на страните членки към ЕС, с основните човешки права, както и действащото законодателство в тяхна защита, с правилата на етикета и протокола за успешното развитие на бизнеса. По този начин гражданската им позиция се формира още в училищна възраст.

За повишаване на информираността на младите хора относно проблемите на развитието са създадени клубове „Млад журналист „, членовете на  които имат възможност да  участват в предавания в собствените ученическо радио „Вселена 7”, „Телевизия Вселена 7”, както и училищното вестниче „Междучасие – Non Stop „

Седмо училище е едно от училищата, работили по-най-много проекти в процеса на присъединяване на България към Европейския съюз и след това – като страна пълноправна членка.  Училището участва със свои проекти по всички модули на националната програма на МОМН „Спорт в училище”, „Обновяване на учебно-техническото  оборудване”, „ Безопасно училище”, „Ритуализация на училищния живот”, „Създаване на достъпна  архитектурна среда”, „ Развитие на извънкласната и извънучилищната дейност”, „Да се обичаме безопасно”. Като едно от най-големите 31 училища страната в, участва в образователната реформа за въвеждане на информационно-компютърните технологии в образованието, Седмо СОУ  спечели проект ”ИКТ в образованието”. Електронните уроци и учебници стават неразделна част от съвременния модел на обучение в училище.

Ежегодно на 9 май в училището се празнува „Ден на Европа”, в който ученици от класовете, изучаващи „Евроинтеграция” представят презентации за Европейския съюз. На празниците присъстват членове на училищното настоятелство, общинска и областна администрация, както и гости-банкери и бизнесмени.

Всяка година, по традиция през март, се  отбелязва международният ден на франкофонията с различни мероприятия. Гости на проявите са нашите приятели от Алианс Франсес, както и преподаватели от Югозападния университет в града.

Училището е от първите четири пилотни, работили  по различни проекти, към Програмата на ООН за борба срещу СПИН (UNAIDS), и Фондът на ООН за населението (UNFPA). Разработени са училищни проекти: „Модерен и здрав, равно на секс с презерватив”/2001г./, „Жълта светлина”/2002г./, „Елате с нас”, „Питанки”/2004 г/, „ Сигурност в любовта” /2005/, „Свободен и защитен” /2006/. Организирани бяха обучителни курсове, срещи с експерти и представители на правителства, на гражданския сектор, партньори и технически експерти от Световната здравна организация  .

През учебната 2006/07 год. е реализиран и нашият първи мащабен проект с международно участие- „Да открием Европа чрез специфичните особености на нашия регион” по линия на програма „Сократ”. В проекта, , участват ученици и преподаватели от България, Франция, Германия и Португалия. Участниците обмениха ценен опит. Група от партньорите ни от Франция  посети училището  ни и редица исторически забележителности в града и региона. По-късно представители на 7 СОУ гостуваха в училището „Сен Жан”- Франция.

През ноември 2008 г. по инициатива на директора на училището  се проведе национална .конференция на Ротари клубовете в Благоевград и Седмо  СОУ на тема „Европейското образование-реалност и перспективи”. Участваха и български народни представители, евродепутати и представители на академичната общност. Показани бяха  филми за Европейския парламент, презентации на преподавателите от Софийския университет, Българска академия на науките, Югозападния университет и Американския университет в града. Конференцията завърши с широка дискусия за връзката между бизнеса, ролята на бизнеса в развитието на образованието и доброто образование като условие за успешен бизнес.

Благодарение на активното сътрудничество на ръководството на училището с училищното настоятелство са спечелени редица проекти, за които маже да се научи от училищния сайт. Училищното настоятелство е първото, регистрирано официално в града като юридическо лице Глобалната политика на училището се осъществява изцяло с обсъждане на приоритетите на училището с членовете на училищното настоятелство. Изключително активна  е ролята на родителите в изграждането на училищната среда –  благоустрояването на двора по проекти на Обществения благотворителен фонд,  съвместни спортни инициативи, иницииране на проект за училищни униформи, както и активно участие в спомоществователството на Националното състезание по информационни технологии, чието домакинство поема нашето училище.

Гражданско образование

В училището е сформиран клуб „Дебати“ ,който провежда свои извънкласни инициативи и под формата на телевизионно шоу се обсъждат актуални обществени теми. Едно от най-успешните предавания на клуба бе предаването „Пирамида” с участници от десети и единадесети и дванадесети  клас. Чести гости на тези дискусии са нашите партньори от Природоматематическа гимназия и Националната хуманитарна гимназия в града./виж подробности  и галерия в сайта / www.7sou-blagoevgrad.com

Екология: Едно от най-успешните направления в училището, тъй като първият хуманитарен профил , създаден преди 15 години е единствен и уникален за югозападния регион. Съвместно с биолозите и химиците е основан „Клуб на земята „ , както и ”Ученическо туристическо бюро”.

От септември 2009 сме партньори по Проект за междуучилищно сътрудничество по прогрaма ”eTwinning”е на тема – “ON-LINE GUIDEBOOK FOR GLOBETROTTERS” (Интернет пътеводител за пътешественици) стартира през месец септември 2009 година. В него участват шест училища:

От 2009 година насам училището е домакини на най-голямото национално състезание по информационни технологии за страната, което започна по наша инициатива и ежегодно привлича по над 100 проекта от цяла България.  http://sastezanie.7sou-blagoevgrad.com/

От 2010 г. по проекта. „Да научим“ училището работи последователно в посока постигане ЦЕЛИТЕ НА ХИЛЯДОЛЕТИЕТО до колкото това е възможно, По този проект Светла Манова – начален учител и Гергана Иванова – учител по География и икономика запознаха 40 учители с теми „ Глобално образование и Образование за развитие“. Тематичните единици, свързани с ЦЕЛИТЕ НА ХИЛЯДОЛЕТИЕТО са заложени в „Часовете на класа „ ,както и в часовете по „Човек и общество“ , „География и икономика“ и „Свят и личност“.

По проектът „ОТ бедност към благоденствие“ ученици от училището участва в изработването на НАЦИОНАЛНА УЧЕНИЧЕСКА ХАРТА ЗА РАЗВИТИ„

В училището са организирани следните мероприятия:

  1. ДОБРОВОЛЧЕСКА АКЦИЯ – ЦЕЛИТЕ НА ХИЛЯДОЛЕТИЕТО ПРЕЗ НАШИТЕ ОЧИ

Проведе се на 26.11.2010 г. от 12.30 ч. в сградата на 7 СОУ „Кузман Шапкарев“ – Благоевград. Цел и бе  да се  популяризират идеите на Декларацията на хилядолетието, лидерите – доброволци  от 7. СОУ – подготвихме специална акция. Изработихме брошури и табла. Венец на техния  труд и усърдие бе презентация на тема ”Целите на хилядолетието през нашите очи’’. Презентацията изясни всяка от осемте цели чрез основните причини, довели до глобалния проблем, показа индикаторите,  по които се съди за него, както и изключително тревожни факти, представени от покъртителни видеоклипове. Презентацията бе представена пред ученици от училището и града, присъстваха експерти от РИО – Благоевград, местни медии.

  1. НА 20. 10. 2011 Г. СЪС ЗАВИДЕН СПОРТЕН ДУХ, съпричастност към опазването на природата, неподправен детски смях и прекрасно настроение на 260 ученици от началните класове на 7. СОУ и техните учители, изпълниха поляните на  местността „Бодрост“. Акцията е по седмата цел – осигуряване на устойчива околна среда. Тя бе проведена съвместно с туристическо дружество  „Айгидик “ в 7 центъра за обучение.
  2. ВСЯКА ГОДИНА в края на месец октомври в училището се провежда спортен празник, в които освен учениците от училището активно се включват родители, учители и представители на местната власт.
  3. През 2012г. Безопасен ли е интернет – анкета. Изводите от проучването се огласиха по училищното радио „Вселена 7“ –
  4. АНКЕТА „ПО СЛЕДИТЕ НА ЦЕЛИТЕ НА ХИЛЯДОЛЕТИЕТО“ – 04.11.2011 г. Целта на анкетата бе да се провери доколко учениците от училището са запознати с ЦЕЛИТЕ НА ХИЛЯДОЛЕТИЕТО. Анкетирани бяха 120 ученици от нашето училище.
  5. ЦЕЛИТА НА ХИЛЯДОЛЕТИЕТО – КОНКУРС ЗА РИСУНКА 2012 г. НА ТЕМА „ЦЕЛИТЕ НА ХИЛЯДОЛЕТИЕТО ПРЕЗ НАШИТЕ ОЧИ“. Ентусиазираните млади хора от 7. СОУ, с творчесвото си пресъздадоха действителността и издигнаха глас против крайната бедност, глада. Декларираха подкрепата си за мира, равноправието, образоваността и достъпа на всички до качествено здравеопазване. Решителността си да се борят за постигането на всяка една цел,  изразихме  в  рисунките си.
  6. НА 14.11.2012 „ЗНАЙ ПРАВАТА И ПРЕДАЙ НАТАТЪК”. Те представиха пред своите съученици права на децата. „Връстници обучават връстници“ е доказано ефективен метод на обучение, при който децата по-лесно и на достъпен език поднасят знания на своите съученици. Чрез тази акция учениците научиха повече за правата и отговорностите на децата и младите хора.
  7. 23.11.2012 в Младежки дом – Благоевград се проведе хепънинг на тема “ Устойчива околна среда“ В рамките на хепънинга се проведе състезание за изготвяне на макети и колажи от природни материали (листа, цветя, шишарки, семена и др.) и от отпадъчни материали (пластмасови чаши, сламки, торбички, шишета и др.). В състезанието участваха отбори от 3 до 6 ученици от 5. и 6. клас от училищата в града. Имаше програма изнесена от наши ученици и мажоретен състав при читалище „Никола Вапцаров“
  8. 1 ДЕКЕМВРИ – СВЕТОВЕН ДЕН ЗА БОРБА СРЕЩУ СПИН. В училището се раздават брошури и презервативи, изработват се табла представят се филми на тази тема.
  9. От 2013 г. НА 22.04 в училището се отбелязва Международния Деня на Земята, чрез хепънинг, в който участват училища от общината  и областта.

Целта на проявите е да се привлече вниманието на младите хората върху Глобалните проблеми на планетата и да се открият решения за справянето с тях. Хепънингът включва – изработване на макети от природни и отпадъчни материали, изработвани на оригами,  Квилинг, продължи рисуването на най-дългата рисунка, организира се фотоизложба „ Красотата на природата“, в обособена кинозала се представят научно популярни филми и състезание, в което могат да участват ученици от две възрастови групи: 6 – 7 клас – отбор от 4 ученика, 8 – 12 клас – отбор от 4 ученика

  1. Организират се благотворителни акции, в които активно участват членовете на ученическия парламент,училищното настоятелство и ръководството на училището, както и периодични инициативи на отделни класове за подпомагане на крайно нуждаещи се деца от училището и от Домовете за деца лишени от рoдителски грижи.
  2. Във фоайето на училището се поставят” кутии с добринки“, както и Табла „ Дорото ,което ще направя“, върху което всички ученици и учители са провокирани да напишат добрите дела, които ще извършат в помощ на бедните, гладните и хората в неравностойно положение са само част от дейностите, които се инициират в тази посока.

От 01.01.2012 год. Училището работи по проект BG051РО001-3.1.06.“ Подобряване на качеството на образованието в средищните училища чрез въвеждане на целодневната организация на учебния процес“.

Училището активно участва и в проекта „Кръстопът Макутано: мултимедиен подход за ефективно преподаване за преподаване на глобално образование“, бяха осъществени следните дейности „Да научим повече за Кения“ , „СПИН“ и „Среща с децата на Африка“.