Един за всички, всички за един – наръчник
Разработване и прилагане на методология на позитивни ролеви модели срещу дискриминацията в училище
Наръчникът предлага методология за работа с ученици от прогимназиален курс. Той предлага на учителя инструмент за борба с дискриминацията в училище и преодоляване на негативните стереотипи и нагласи сред учениците. В основата на методологията е залегнало използването на позитивни ролеви модели в лицето на реални личности, които чрез начина си на живот, работата си и делото си са отстоявали човешките права и свободи и са се борили срещу различни видове дискриминация.
Наръчникът е разделен на шест модула, като всеки е посветен на дадена личност, която на свой ред се свързва с определен тип дискриминация. Всеки от модулите е разделен на две части, изработени така, че да могат да бъдат проведени в два отделни учебни часа от по 40 минути. Шестте модула формират цялостната методология.
Във всеки модул са включени дейности, използващи определен набор от подходи и методи на преподаване:
- Учене чрез преживяване
- Дискусия
- Самостоятелно проучване
- Работа по групи
- Ролеви модели
Наръчникът е разработен по проект „Един за всички – всички за един – разработване и прилагане на методология на позитивни ролеви модели срещу дискриминацията в училище“, финансиран в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014.
(.pdf) Изтегли документа
Език: Български
Автор: Димитър Лазаров, ЦПО
Всички глобални измерения Прогимназиална Ресурси за учители