Годишната конференция на Център за приобщаващо образование е ежегоден форум, по време на който се представят и поставят за дискусия актуалните теми и тенденции в сферата на приобщаващото образование в България и по света.
Тази година събитието се осъществява с подкрепата на Фондации VELUX, Фондация „Америка за България“ и УНИЦЕФ България.
Ще бъдат представени добри примери за партньорства на училищата в общността – как училищата привличат партньори, каква е ролята на бизнеса и институциите на местно ниво. Ще бъдат обсъдени данни от изследвания за връзката между жизнеността и дееспособността на училищата и прилежащите им общности.
____
8.30 – 9.00 Регистрация
9.00 – 9.30 Откриване
Деница Сачева, зам.-министър на образованието и науката
Н.П. Сьорен Якобсен, посланик на Кралство Дания в България
Марина Кирова, съветник „Икономическо управление и Европейски семестър“, Представителството на Европейската комисия в България
Наталия Митева, програмен директор „Образование“, Фондация „Америка за България“
9.30 – 10.00 Вие не сте сами – Ива Бонева, изпълнителен директор на Център за приобщаващо образование. Защо училищата не са, а и не трябва да са сами в усилията си за изграждане на приобщаваща училищна среда. Презентация.
10.00 – 10.10 Най-силният човек в България – Богомил Йорданов, балкански шампион по културизъм, Скопие, 2007 г. и кампанията на Център за приобщаващо образование за българските учители. Видеоклип и приветствие.
10.10 – 10.40 Кафе пауза
10.40 – 12.00 Отключване на нереализирания потенциал: Програмата Career Trek –Дарел Кол, основател и изпълнителен директор и Лаша Стордър, програмен директор, Career Trek Inc., Канада. Как Career Trek помага на младежи в провинция Манитоба, Канада да открият значимата връзка между образованието и професионалното развитие и как въздейства върху живота и оставането им в училище. Презентация с 20 минутна сесия за въпроси и отговори.
12.00 – 13.00 Обяд
13.00 – 14.10 Училището има смисъл – как привличаме партньорите на училището в общността. Панелна дискусия с директори и учители, партньори в Програма „Училището има смисъл“ и техния опит в отварянето на училището към общността. Тематична дискусия с 15 минутна сесия за въпроси и отговори.
Модератор: Димитър Лазаров, ръководител стратегии, политики и програми в Център за приобщаващо образование.
Участници:
Маринела Маркова, директор, СУ „Георги Бенковски“, гр. Тетевен;
Росица Паскова, учител, СУ „Георги Бенковски“, гр. Тетевен;
Тодорка Глушкова, учител, СУ „Христо Смирненски“, гр. Брезово;
Милко Сарафов, директор, СУ „Христо Смирненски“, гр. Брезово.
14.10 – 15.20 Подкрепа от професионалистите в общността – ролята на бизнеса. Защо професионалисти са готови да инвестират в мотивацията на децата да продължат образованието си и да подпомогнат изграждането на една жизнена и активна местна общност. Тематична дискусия с 15 минутна сесия за въпроси и отговори.
Модератор: Цветан Кадиев, ръководител на програма „С поглед в бъдещето – училището има смисъл“.
Участници:
Антония Стоянова, главен специалист „Образование и култура“ в Общинска администрация – Брезово;
Петър Кавалски, управител, „ЕКСТРИЙМ ГЕЙМ“ ООД;
Калина Иванова, зам.-директор, ЧДГ „Джани Родари“, гр. София;
Красимира Величкова, директор, Български дарителски форум;
Живко Георгиев, управляващ директор, „Джи Кънсалтинг“ ЕООД.
15.20 – 15.50 Кафе пауза
15.50 – 17.00 Институциите на местно ниво – партньори на приобщаването в общността. Панелна дискусия с представители на училища, институции на местно ниво и неправителствени организации. Как училищата и детските градини да развият по-пълноценни партньорства с местните институции и защо е важно училищната общност да търси подкрепа отвън. Тематична дискусия с 15 минутна сесия за въпроси и отговори.
Модератор: Лилия Аракчиева, ръководител на програма „Едно училище за всички“ – Фаза 2.
Участници:
Павлина Макашелова, главен експерт в дирекция „Образование и социални дейности“, община Габрово;
Емилия Манолова, директор, 97 СУ „Братя Миладинови”, гр. София;
Мария Янкова, програмен директор „Образование“, УНИЦЕФ България;
Станчо Ставрев, заместник-кмет „Култура, образование, вероизповедание, здравеопазване, социални и младежки дейности“, Община Тунджа;
Благовеста Борчева, държавен експерт в дирекция „Приобщаващо образование“, Министерството на образованието и науката.
17.00 – 18.00 – Време за разговори и чаша вино след конференцията