Останете на тъмно!
Едно просто действие. Едно огромно послание.
Кампанията, организирана от международната природозащитна организация WWF, има за цел да повиши интереса и ангажираността към промените в климата.
…
През годините в инициативата са се включили милиони домакинства, а световни забележителности като мостът Голдън гейт, римският Колизеум, часовникът Биг Бен в Лондон, статуята на Исус Христос в Рио де Женейро, пирамидите в Гиза и др. спряха да светят за един час в знак на съпричастност.
През 2008 г. в инициативата участваха 50 милиона души, а през 2009 г. повече от 4000 града в 88 държави изразиха чрез нея подкрепата си за опазването на планетата.
Досега 40 български града се включиха в „Часът на Земята“, като изключиха за един час фасадното осветление на общински сгради, паметници, храмове, централни площади и други популярни места.
Миналата година от 20.30 ч., в градината на Народния театър започна концерт без озвучаване на светлината на свещи с участието на
– Самба бенд,
– членовете на „Брас асоциация“ Михаил Йосифов, Велислав Стоянов, Тодор Бакърджиев, Кирил Зафиров, представени от „Soul in da Hole“ джаз бар
– формация „CORD“ на четиримата акордеонисти Георги Величков, Видин Апостолов, Стефан Димитров, Светослав Стойчев
– рок групата Saltriver, които участват в проекта за авторска българска музика Music Space
– брас квинтет от Национално музикално училище „Л. Пипков“
– акробатката Бенита Примо и приятели.
Сред някои от сградите в София, които останаха затъмнени, бяха парламентът, Народният театър, Националният дворец на културата, Българска народна банка и други.
Електричеството на монумента Света Богородица в Хасково също бе прекъснато за час по повод световната инициатива. Втора поредна година градът е част от „Часът на Земята“. Събитието бе придружено от концерт на местни ансамбли, който започна час по-рано. Монументът Света Богородица в Хасково е най-големият в света. Вписан е в книгата на рекордите „Гинес“.
Започнал като кампания, приканваща жителите на австралийския град Сидни да угасят осветлението за един час, „Часът на Земята“ се разраства и става една от най-сериозните световни инициативи в борбата с климатичните промени.
През миналата година повече от един милиард души в над 1000 града в света изразиха становище, че е крайно време за сериозни действия срещу глобалното затопляне.
Тази година нещата зависят от нас!
Архивна страница: devedu.eu