30.09.2019 ПОКАНА за участие в МЕЖДУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЯ „УМНАТА ГРАДИНА. УРОЦИ ОТ ПРИРОДАТА ЗА ВСИЧКИ“ 15.11.2019 г., гр. София

Фондация „Музейко“ организира международна конференция „УМНАТА ГРАДИНА. УРОЦИ ОТ ПРИРОДАТА ЗА ВСИЧКИ“, която ще се проведе на 15 ноември 2019 г. в Детски научен център „Музейко“ (ул. „Проф. Боян Каменов“3, София 1700).

Събитието е посветено на образователните градини – като ефективни, приобщаващи практики за качествено обучение и възпитание в ранна, предучилищна и начална училищна възраст.

Сред презентаторите и гостите са представители на Университета в Парма и Болонския университет, на Музея за деца „Експлора“ в Рим, основно училище и Югозападен Колеж в гр. Дънганън (Северна Ирландия), Фондация за устойчиво земеделие и детска градина в гр. Буяс (Испания), Софийски университет и Център за приобщаващо образование.

Ще бъдат разгледани многостранните аспекти на учебните градини като място за мултисензорно и интердисциоплинарно обучение, за насърчаване на житейски ценности и нагласи, свързани с уважение към природата, любов към труда, зачитане на различието, чувство за споделяне и принадлежност към общността. Предвидени са и практически работилници – за идеи и обмяна на опит. Гостите ще имат възможност да получат и ресурси с методически насоки и конкретни практики (дидактични игри и др.).

Конференцията е насочена към педагогически специалисти от формалното и неформалното образование – учители и директори на детски градини и училища, педагози в центрове за подкрепа на личностно развитие и социални услуги за деца, музейни работници, неправителствени организации, представители на академичната общност.

За регистрация моля да попълните РЕГИСТРАЦИОННИЯ ФОРМУЛЯР ТУК в срок до 3.11. 2019 г.

В рамките на събитието ще имате възможност да представите и Вашата образователна градина, ако вече имате такава, с изработена от Вас постер-презентация. Допълнителна инормация ще намерите в края на настоящата покана.

Пътните разходи на участниците от градове извън София ще бъдат поети и изплатени на място от фондация „Музейко“ в максимално допустим размер на двупосочен автобусен билет до София от населеното място. Необходимо е да представите закупен двупосочен билет. Събитието има ограничен капацитет и регистрацията ще бъде правена по реда на получаване на заявките за участие. Всички успешно регистрирани ще получат потвърдителен имейл с логистична информация.

Събитието се организира в рамките на международната инициатива Gardens to Grow. Проектът, съфинансиран от програма Еразъм+ на Европейския съюз, се осъществява от водещи организации от четири държави – Италия, Северна Ирландия, Испания и България, сред които детски музеи, детски градини, университети и изследователски центрове.

РАБОТНА ПРОГРАМА

МЕЖДУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЯ „УМНАТА ГРАДИНА. УРОЦИ ОТ ПРИРОДАТА ЗА ВСИЧКИ“

9:30 – 10:00 Регистрация
10:00 – 10:15 Добре дошли!
* Откриване на конференцията от Бистра Кирова, изп. директор на Фондация „Музейко“ и ДНЦ „Музейко“
* Официални приветствия
10:15 – 10:30 Представяне на резултатите от инициативата Gardens to Grow с фокус  върху разработеното онлайн 75-часово 3-модулно обучение за педагогически специалисти
10.30 – 10:45 Академичният потенциал на образователната градина: връзки със задължителната учебна програма и възможности за интердисциплинарно обучение, основано на опита, ангажиращо както детето, така и неговото семейство и общност
 Дейвид Томпсън (директор) и Хедър Уилсън (зам.-директор, преподавател в прогимназиален етап), Основно училище в гр. Дънганън, Северна Ирландия
10:45 – 11:00 STEM – интердисциплинарно обучение за природата
 проф. д-р Илиана Мирчева, катедра „Начална училищна педагогика“ на Софийски университет „Св. Климент Охридски“
* На заявилите желание участници в конференцията проф. Мирчева периодично ще изпраща методически ресурси, практически идеи и добри практики по темата
11:00 – 11:15 Приобщаващата стойност на образователните градини: добри практики
 доц. д-р Паола Корсано, Катедра по хуманитарни и социални науки и култура на Университета в Парма
11:15 – 11:30 Приобщаване и социално и емоциално учене чрез връзка с природата
 Димитър Лазаров, ръководител стратегии, политики и програми на Сдружение за споделено учене ЕЛА (новото име на Център за приобщаващо образование)
11:30 – 11:50 Кафе пауза и разглеждане на изложба с постери от съществуващи градини в учебни заведения в страната
12:00 – 13:00 Практически ателиета (участниците избират в кое ателие да участват при регистрацията):
1) „Когато градината спи…„ (или как можем да проведем учебно занимание, свързано с растениевъдство, в затворено пространство) – демонстрационно ателие на ДНЦ „Музейко“ с деца от детска градина
2) „Как да си направим вкусна и красива образователна градина?” – дизайн ателие с водещи от екипа на Фондация „Заедно““
3) „Пътят на храната“ (как чрез игрови методи децата да разберат предизвикателствата на различните етапи от пътя на храната, къде се случва разхищение на храна и как да се избегне) – фондация за биоземеделие „Биоселена“
13:00 – 13:30 Рефлексия и закриване на конференцията
13:30 –14:30 Неформални разговори и споделяне на опит на чаша вино

ПОСТЕР ПРЕЗЕНТАЦИЯ

По време на конференцията ще бъдат представени добри практики на образователни градини, които вече са реализирани в България. Ако Вашето учебно заведение вече има своя градина и тя се използва за обучителни и/ли развлекателни занимания с децата, Ви каним да се включите с постер-презентация. Тя ще бъде разположена в конферентните зали на ДНЦ „Музейко“ по време на събитието. Готовите постери може да донесете със себе си в деня на събитието или да ги изпратите предварително по куриер на адрес: Детски научен център „Музейко“, ул. „Проф. Боян Каменов“ №3, Студентски град, гр. София 1700

Формат за постер-презентация:

* Твърда основа – картон или друга твърда основа, която може да бъде подпряна на стена – размер А2;

* Снимки – минимум 5 цветни снимки с вдъхновяващи моменти от Вашата образователна градина;

* Накратко историята на Вашата градина – година на създаване, екип, принос от общността, спонсори;

* Кратки описания на образователни или терапевтични практики с деца, които реализирате в нея;

* Вдъхновяващи послания и обратна връзка от деца, учители и родители.

За въпроси и повече информация може да се обръщате към Анелия Фернандес от фондация „Музейко“ на телефон 0893 59 13 19 и/ли ел. поща anelia@muzeiko.bg.