ПГ по Стопанскоуправление, Администрация и Услуги „Атанас Буров“, Силистра
Контакти: Силистра 7500, бул.“Македония“ 121 |
Нашата гимназия създава подходящи условия да се развива потенциала на ученика с качества като инициативността и екипност, отговорност за собствения живот и стремеж за постигане на личните цели. Стимулира чрез участието в проекти, студийно образование, в образователни инициативи чрез дейност. Стремим се учениците да живеят и да се обучават в гъвкава среда така, че в нея учениците да получават чувството за успяване, удовлетвореност, принадлежност, участие и отговорност към случващото се наоколо.
Тематичните планове за часовете на 19 класа включват образование на 460 ученици по модулите: гражданско образование; етични беседи за семейство, род и традиции; здравно образование; права и задължения; професионално и кариерно развитие.
Ниво ученици
Всички 460 ученици се приобщават на към училищния живот; Изявяват се разностранните им интереси и способности в рамките на класа, УУС, училището и извън него. ; Формират се личности в процес на изграждане и коригиране на поведението и на личностното развитие.; Коригира се негативното влияние на някои фактори на социалната среда върху възпитанието на учениците и се прилагат позитивни алтернативи; Съвместна дейност с други институции и организации.
Ниво учители
Участие на 45 учители в квалификационни форми на теми: Разпознаване и управление на емоциите; Творчество в класната стая; Развиване на управленски умения; Интегриране на ученици със СОП в условията на Общообразователно училище; Обучение по интеркултурно образование по проект „Развиване на интеркултурната компетентност на учениците като превенция срещу отпадане от училище“; Обучение в толерантност; Демографското бъдеще на България и ЕС; Учене в толерантност; Интеркултурен клас и др.
Нели Господинова и Десислава Петкова участваха в квалификационна форма в САЩ по програма „Обещаващи лидери в образованието” на фондация „Америка за България”
Ниво общност
От 2010г. до2015 г. над 300 ученици на ПГСУАУ „Атанас Буров“ участваха в практическо обучение в реална производствена среда в рамките на 240 часа. по национален проект: „ Ефективно партньорство за качествено професионално образование“. Създадоха се трайни партньорски взаимоотношения с работодатели и сеповишиха уменията и компетенциите през мотивационно и начално професионално обучение в реална работна среда. У учениците се увеличи чувството за отговорност, повиши се самочувствието им и чувството на полезност за обществото.
По програма „Учене през целия живот” 2007-2013 наши ученици и учители посетиха Полша и се запознаха с условията на труд, заплащането и дипломите на работниците в няколко фабрики. Зародиха се приятелства и учениците поддържат кореспонденция със своите партньори. Задълбочи се интересът им към културата и икономиката на партньорските страни. Училищата осъзнаха, че най-добрият начин да се разбират хората е взаимодействието.
По международен проект «Развитие и усъвършенстване на практическите компетенции и използване на новите технологии в областта на търговията» Резултатът е развиване на социални умения и контакти като се подчертае изключителната стойност на многоезичието и многокултурността, подпомагащи личностното израстване. Проведена е двуседмична учебна практика в търговски предприятия в град Анеси, Франция.
Чрез участие на нашата гимназия по Програма „Учене през целия живот” 2007-2013 – Леонардо да Винчи с проект “Иновациите в туризма, в служба на професионализма“ Резултати са: придобити знания, обогатяващи културния мироглед и личностно израстване на бенефициентите; изградена професионална култура и стремеж към непрекъснато професионално усъвършенстване в областта на туризма; създадена възмоможност на ученици в неравностойно положение и от малцинствата да участват в европейски образователен проект с цел успешната им интеграция в социалния живот; развиване на социални умения и контакти, като чрез проекта се подчертае изключителната стойност на многоезичието и многокултурността, подпомагащ и личностното израстване.
По програма „Младежта в действие“Проект„Мислите ли устойчиво“ се проведе младежки лагер в Неапол-Италия.Участници са 15 ученици от ПГСУАУ и 15 ученици от 3 училища от Неапол-Италия. Чрез проекта се насърчава активно гражданско съзнание сред младите хора; създават се нагласи, че могат да бъдат водещи актьори на устойчивото развитие в тяхната страна и активни европейски граждани. Провеждат се доброволчески дейности, дебати, ателиета, интерактивни игри на тема „устойчиво развитие“ във всичките му аспекти: околна среда, икономика, справедливост, равенство, културно многообразие. По програма „Младежта в действие“ с проект «Отнасяй се с другите така, както искаш да се отнасят с теб!» се проведе младежки обмен в област Епир, Гърция с участници: младежи от шест държави – Италия, Полша, Турция, Румъния, Гърция и България. Резултатите са проведени дискусии за нарушаването на човешките права и различните форми на дискриминация, съществуващи по света.
През 2012 г. по ПРОЕКТ ”СЛЪНЦЕТО ГРЕЕ ЕДНАКВО ЗА ВСИЧКИ“, финансиран от ЦОИДУЕМ се проведоха дейности в създадените клубните форми, които допринесоха тийнейджърите да работят в екип, да си взаимодействат по между си, свободно да изказват своето мнение, да поемат отговорност, да са съпричастни към проблемите, които се решават в групата, да могат да вземат решения, да се почувстват значими и толерантни един към друг е да се чувстват равнопоставени. Резултататът е 150 ученици от етнически малцинствени групи, интегрирани в образователната система на 2 училища от област Силистра – нашата гимназия и земеделска гимназия от с.Средище обл.Силистра.
Проект“Българо-молдовска-румънска купа за салата. Опитай!“ Идеята на едноименен проект на ПГСУАУ“Атанас Буров“ с ACES в партньорство с молдовски и румънски колежи обедини така както в една купа за салата, различните съставки са смесени заедно, за да направят едно перфектно ястиетака и хора с различни културни идентичности са интегрирани в едно и също общество. Младежите с включването си в този проект доказват, че хората могат да живеят заедно без конфликти и напрежения, въпреки различията им. Проведоха се съвместни семинари на тема „Многообразието”. Обсъдени бяха съдържанието на блога на проекта, електронните книги и календарите, които бяха изработени. Промотира се многообразието като възможност за обогатяване.
– Развиване на доброволчеството в гимназията: Инициативи на Доброволчески клуб 365 към ПГСУАУ в СУПЦ (Социално Учебен Професионален Център) в гр. Главиница; Посещения на наши ученици с цел подпомагане и културни дейности в Дома за деца, лишени от родителски грижи „Д.Дебелянов“, гр.Силистра; Обмен, наречен „Доброволец. Да бъдеш или не?” се проведе в северозападна Гърция. по програма „Младежта действие” и др.