СОУ за деца с нарушено зрение „Луи Брайл“, София
Контакти: София 1229, бул. „Ломско шосе“ 177 |
Ниво ученици
Глобални теми, въвеждани в час – екология, взаимна обвързаност, храни, енергия, ресурси, отпадъци, почви, води, атмосфера, общество и околна среда, биосфера
Работа с ученици – запознаване с принципите на глобалното образование, въвеждане в обучението на интерактивни образователни игри; организиране на извънкласни дейности – „Седмица на земята“; учебни екскурзии; изложба на произведения, изработени от деца, по темата „Светът и аз“, концерти и турнета на тема „Земята – наш дом“.
- Адаптиране за слепи деца на „Зелен пакет за деца от 1 до 4 клас“ за Глобално образование
- Разработени/преподадени уроци по теми: Въздух, Вода, Почви, Потребление и отпадъци, Взаимна обвързаност, Биоразнообразие, Енергия, Населението на Земята, Общество и околна среда, Ресурс
- Извънкласни занимания – учебна екскурзия с екологична тематика и планетариум.
- „Космосът е на всички“ – изработване на релефни изображения на съзвездия.
- Малък училищен проект за ГО
Ниво учители
- Участие във въвеждащо обучение ГО, АДРА БГ, София, 2013
- Участие в обучение за ГО за деца с нарушено зрение, Виена, 2014 г.
- Представяне на дейността на училището по въвеждане на Глобално образование за развитие в учебния процес пред еврокомисар и посланика на България в Брюксел, с участници от Австрия, Руанда, Естония и обмяна на опит и материали изготвени от училище „Луи Брайл“ – Брюксел, 2015;
- Участие в работен семинар във Велико Търново с училища, работещи по Глобално образование за развитие;
- Участие в среща на училища, работещи по ГО, организирана от Дипломатически институт; представяне на добри практики, презентации и материали изготвени от СОУДНЗ „Луи Брайл“ – град София;
- Разработване на методическо ръководство за преподаване на ГО за деца с нарушено зрение;
- Обмяна на опит с колеги от България, Естония, Австрия, Руанда
- Адаптиране и изработване на „Зелен пакет за деца“ – за ученици с нарушено зрение. Изработване на релефни изображения към пакета, както и отпечатването му на брайл и увеличен шрифт.
Ниво училище
Въведени практики на приобщаване – разбирането на причините и последиците от глобалните проблеми, води до възможност за критично мислене и обективна оценка и самооценка. Къде се намира индивида в тази мрежа от взаимни връзки и има ли възможности за влияние върху системата е въпрос, на който отговорът се крие в самата личност. Индивидът избира на базата на формираното от Образованието за развитие и го прилага на практика, като е готов да предложи и да получи сътрудничество. Умението да предложиш и да получиш помощ се формира в дългосрочен план, бавно и методично, като основна бариера са обществените нагласи и стереотипи.
Включване
Като антипод на „изключването“. Пълноценно участие на всички хора в борбата със световната бедност и изключването и хората с нарушено зрение изобщо могат да дадат ценен принос, като докажат чрез своя стремеж към образование и професионална реализация, че социалните придобивки и облекчения не са достатъчни за достигане на необходимото качество на живот. Образованието е ключ към тяхното развитие и гаранция за достоен живот и реализация.
Равнопоставеност
Образованието за развитие поставя на преден план международните приоритети за устойчиво развитие на човечеството. От гледна точка на зрително затруднените ученици, това означава тяхното активно запознаване с важните идеи за развитието на човечеството. Колкото и имагинерно да звучи на пръв поглед това, то е важна част от съвременното образование. Зрително затруднените ученици може би в най-голяма степен разбират значението на „равенството“ като възможност за реализиране и активно включване в живота на обществото. В този смисъл равенството ги касае дори в по-голяма степен от останалите.
- Преодоляване на крайната бедност и глада
- Постигане на начално образование за всички
- Насърчаване равенството между половете и овластяване на жените
- Намаляване на детската смъртност
- Подобряване здравословното състояние на майките
- Борба с разпространението на ХИВ/СПИН, малария и други болести
- Осигуряване на устойчива околна среда
- Създаване на глобално партньорство за развитие
Детско участие
- Симулационни и ролеви игри – те се извършват и организират по специфични правила и при спазване на определени критерии за подбор на играта, подробно запознаване със зрителните заболявания на участниците и проблемите, които могат да възникнат в тази връзка. Повече подробности по темата могат да се намерят в Примерната методика за преподаване на Образование за развитие за деца с нарушено зрение.
- Снимки и артефакти – тук е важно да се направи диференциация кои от горепосочените материали могат да се приложат и кои – не. Снимки – увеличени и при добър контраст могат да се приложат при слабовиждащи ученици. Артефакти са приемлив вариант и за двете групи ученици с нарушено зрение.
- Филми и дискусии се ползват от много години в областта на обучението на деца с нарушено зрение. Единствената съществена отлика е акцентирането върху принципите на Образование за развитие.
- Материали от интернет – тук се подхожда с внимание и с умерен ентусиазъм, защото много от сайтовете са недостъпни или трудно достъпни за ползване от хора с нарушено зрение.
Недискриминация
Разбирането на причините и последиците от глобалните проблеми са всъщност проява на солидарност не само към връстниците, но и към света като цяло. Солидарното поведение се възпитава със запознаването с проблемите на другите. Ангажирането с тях и припознаването на тези проблеми като проблеми касаещи всяка личност. Нарушеното зрение не предполага пасивно поведение и непрекъснат зов за помощ. Децата с нарушено зрение отрано трябва да бъдат научени, че ангажирането им с глобалните проблеми и активната позиция към света води до активно и адекватно отношение на света към тях.
Ниво общност
- Организиране на „Седмица на развитието“ с участие на ученици, учители, родители и доброволци, с Обща тема: 2015 -Европейска Година на развитието, и подтеми: ГО, Образование за развитие, Факти за сътрудничество за развитие и Успехи на развитието
- Популяризиране на глобални теми при посещение на ученици от други училища и на интегрирани ученици.
- Участие на родители на деца с нарушено зрение и ученици в акции за почистване на двола на училището.
- Обучителни семинари за популяризиране на идеите на ГО за развитие.
- Подготовка на материали на брайл за незрящи и на увеличен шрифт за слабовиждащи
- Изработване на материали по темите на ГО.