Целта е интересът на младите хора да бъде насочен към изучаване на предизвикателствата, с които се сблъскват други общности по света, както и те да започнат да мислят в контекста на глобалното общество, от което са част. Интегрирането на глобални теми в утвърдения учебен материал може да бъде оставено изцяло на избора на учителя.
Принципите на глобално образование са централни и отличителни спрямо традиционния подход, който учителят има в рамките на учебната програма. Не е необходимо те да присъстват обособено в отделен предмет при обучението на учениците, за да бъдат учениците наистина приобщени към знанията и уменията, които Глобалното образование насърчава, въпреки, че именно при такова обособяване в учебната програма, резултатите биха били най-добри.
Форми на включване:
Интегриране при преподаването на предмети от утвърдената учебна програма
Основните теми и характеристики на Глобалното образование, биха могли да бъдат интегрирани при преподаването на предмети от утвърдената учебна програма. По този начин, без да се товари допълнително учебният материал, би могла да се удовлетвори необходимостта обучението в училище да отговаря на променящата се социална, културна, икономическа реалност, да помага на учениците да бъдат активни граждани в съвременното глобално общество. Разбира се, необходима е предварителна подготовка за включване на тема, която е част от Глобалното образование в даден урок, както е нужно и време от учебния час, за да може темата да бъде разгледана и упражнена от учениците.
Обособяване на отделен предмет, под формата на СИП, ЗИП, или клуб
Алтернативно, учителите биха могли да преценят, че този тип образование с темите, които дискутира, уменията, които създава и ценностите, които възпитава, представлява необходим елемент от образованието на учениците. Тогава училището би могло да обособи отделен предмет, под формата на СИП, ЗИП, или клуб, в който заинтересованите ученици редовно и систематизирано да се занимават с актуални глобални проблеми. Разработени теми и материали на български език вече не липсват. В този конкретен случай съществуват различни начини, чрез които учениците да бъдат въведени в глобалната тематика по забавен и интересен за тях начин.
Проектно-базирано обучение
Учениците работят по конкретен проект, като се срещат периодично, за да планират и след това да изпълняват отделните задачи по проекта. Друг алтернативен начин е партньорството между училища от различни държави, или дори от различни общности в страната. В този случай учениците обикновено работят онлайн и споделят със своите връстници от училището партньор, като в основата на това партньорство стои не просто опознаването на една култура от друга, защото това би представлявало ограничение, а именно общуването между културите, умение, което е основно в днешния отворен свят.
Представяне на глобалната перспектива
Вместо работа по конкретна задача, която допълва учебния материал, учителят би могъл да разгледа съответната тема от учебния план, като поставя и въпроси, които преминават границата на конкретното място или време и така се опитва да направи връзка с друга общност по света, с бъдещето или пък се опитва да засегне даден проблем от гледната точка на отговорността, която ние имаме като граждани.
Източник: Лилия Кръстева, ЦПО